آبشار و كوه
نگين کوههای تکاب - تخت سليمان

اگر يکی از اين شاهکارهای ايران را نديده ايد در ايرانی بودن خود شک کنيد:

تخت جمشيد - نقش رستم - قلعه بابک - آبشار مارگون و تخت سليمان

البته تخت سليمان سه تا داريم  يکی در کوههای البرز مرکزی  يکی ديگر دره ای جادويی در جبهه شمالی دنا-روستای خفر و يکی هم مجموعه ای بی نظير در تکاب آذربايجان غربی

مجموعه آثار باستاني و طبيعی تخت سليمان تکاب. وسيع ترين تاسيسات مذهبي واجتماعي دوره ساساني  است كه تاكنون شناسايي و از زير خاك بيرون آورده شده است بقاياي آثار معماري اين محوطه متعلق به يكي از بزرگترين نمادهاي مذهبي، سياسي و فرهنگي اواخر دوره ساساني در قرن 6 م بشمار مي آيد. بطوريكه نقش تخت سليمان براي حكومت ساسانيان همانند تخت جمشيد است براي هخامنشيان.

اطلاعات بيشتر در سايت http://www.takhtesoleiman.ir

Takab - takht soleyman

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درياچه و چشمه های سحر انگيز اين مجموعه نيز به واقع ديدنی است.

Iran - Takab

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پيام هاي ديگران ()        link        سه‌شنبه ٢٦ اردیبهشت ،۱۳۸٥ - مجيد اسكندري
آمايش سرزمين

اين هم پيامی است از كانون ديده بانان زمين: اگر ديدگاه حاكم بر ويلا سازي  و گردشگري مناطق كوهستاني تغيير نيابد   بايد تمامي  كوه ها را مسطح و تبديل به اتوبان هاي 6 بانده و پاركينگ هاي وسيع كنيم تاگردشگران بتوانند با ماشين تا لب  بكرترين چشمه! تا لب آخرين آبشار! تا  لب سرچشمه رودخانه ها  بروند و با اين وضعيت آيا چشمه، رودخانه،آبشار و نهايت كوهي باقي خواهد ماند؟

بهترين راه استفاده درست از سرزمين‏- استفاده اصولی از قوانين آمايش سرزمين است. استفاده به نحوی كه امانت دار آيندگان باشيم - نه استفاده بی رويه- استفاده ای در حدود تفرج - نه تجاوز به منابع طبيعي

garmabdar - Fasham

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پيام هاي ديگران ()        link        دوشنبه ٢٥ اردیبهشت ،۱۳۸٥ - مجيد اسكندري
شهرستانک دره‌ای در امتداد خورشيد

يكی از زيباترين و مهمترين روستاهای جاده چالوس شهرستانك است. روستايی كه كاملا چوب بی توجهی مسئولين را می خورد. آبی سرد و زلال كه حتی در تابستان نيز قادر نخواهيد بود برای يك دقيقه دستتان را در آن نگهداريد!.

باغهای پر از ميوه گيلاس، آلبالو، سيب و گلابی زينت بخش اين دره زيبا و ييلاقی است كه ساليانی نه چندان دور شاهان قاجار دل به آنجا بستند.

كمی قبل از شهرستانك جاده تهران- شمال از دره لونيز در حال اجراست. با احداث اين قسمت از جاده كه تا يكسال ديگر به بهره برداری ميرسد فاصله تهران تا اين بهشت خوش آب و هوا به ۳۵ كيلومتر كاهش می يابد. از انتهای اتوبان همت و از منطقه كن و سولقان تونلی به طول ۶۲۰۰ متر در حال احداث است كه تا بحال ۴۰۰۰ متر آن كنده شده و اين منطقه را به شهرستانك وصل می كند. هفته پيش كه برای ديدن تونل در تنگه لونيز رفته بودم شگفت زد شدم. يك تونل سه بانده حدود ۵ كيلومتری يك مسير رفت يك مسير برگشت و يك مسير هم به عنوان تونل هوا در وسط و كوچكتر كه هواكش های بزرگی در ابتدای آن  نصب شده بود و تنها احداث اين تونل جاده تهران- چالوس را ۶۰ كيلومتر كوتاهتر ميكند. توجه كنيد كه ۶۰ كيلومتر در جاده پپر پيچ و خم چالوس يعنی بالای يك ساعت و فاصله تهران به شهرستانك به ۳۵ دقيقه!! كاهش مي يابد و اين آغازی است برای رشد و شكوفايی روستاهايی مثل شهرستانك با كوهها و رودخانه زيبايش.  

    

تونل سه قلوی ۶۲۰۰ متری بزرگترين تونل در حال احداث خاورميانه

----

شهرستانک را حتما ببينيد

Shahrestanak - tehran

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   ------

پيام هاي ديگران ()        link        یکشنبه ٢٤ اردیبهشت ،۱۳۸٥ - مجيد اسكندري
آبشار و پل

اين هم يک پل آبشاری- نيوزلند

Waterfall Bridge - New Zealand

New zealand

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پيام هاي ديگران ()        link        شنبه ٢۳ اردیبهشت ،۱۳۸٥ - مجيد اسكندري
نقشه کوههای شمال تهران

سايت گروه کوهنوردی لاله های زرد نقشه کوههای شمال تهران رو خيلی جالب و مفيد آورده حتما ببينيد http://iranmount.atspace.com/links/climbing/maps/tagrish/index.htm

پيام هاي ديگران ()        link        سه‌شنبه ۱٢ اردیبهشت ،۱۳۸٥ - مجيد اسكندري
 

 

برنامه تلويزيوني ايران بهشتی ديگر رو حتما ببينيد. پنجشنبه ها ظهر از شبكه ۱  برنامه خانواده

کارشناس برنامه: ايرج ميلانی

 

پيام هاي ديگران ()        link        چهارشنبه ٦ اردیبهشت ،۱۳۸٥ - مجيد اسكندري