آبشار و كوه
عجايب طبيعي ايران ۲

۲- غار عليصدر همدان

غار عليصدر به عنوان بزرگترين غار آبي جهان يكي از پرجاذبه ترين و شگفت انگيزترين غارهاي آبي دنيا محسوب مي‌شود كه به صورت درياچه‌اي عظيم در دل كوه‌هاي «سوباشي» قرار گرفته و از تعداد زيادي تالار بزرگ و كوچك و پيچ در پيچ كه طول آن به 1200 متر مي رسد تشكيل شده است. اين غار در نزديكي روستاي عليصدر در 80 كيلومتري شمال همدان و دركوههايي موسوم به سوباشي واقع شده است. عليصدر از توابع بخش گل تپه شهرستان كبوترآهنگ است. اينجانب به اقتضاي شغل خود در درون اين غار بارها به دنبال گياه يا جانور جديدي گشته ام ولي بدليل وجود املاح سنگين موجود زنده اي به جز چند گونه خزه (Mosses) و جلبك (Algae) در آن يافت نكردم.

اين غار در سال 1339 توسط مرحوم فريدون اسماعيل زاده و گروه كوهنوردي او كشف شده است و در زماني كوتاه به عنوان مهمترين جاذبه طبيعي استان همدان مشهور گشته است. بنا بر بعضي گفته هاي تاييد نشده، اين غار توسط چوپاني كه به دنبال گوسفند گم شده خود مي گشته، پيدا شده است. خدا عالم است.!

در بعضي منابع نيز آمده است كه نام اصلي اين غار الستر است كه به اشتباه ميان مردم به غار عليصدر معروف شده است. كوهي كه اين غار عظيم و شگفت انگيز در دل آن قرار دارد، در جنوب روستا و تقريبا چسبيده به آن است و ارتفاع چندان زيادي ندارد . در اين كوه دو غار ديگر به اسامي سوباشي و غار سراب موجود مي باشد كه به ترتيب حدود 7 و 11 كيلومتر با غار عليصدر فاصله دارند. آب درون غار عليصدر از غار سراب سرچشمه مي‌گيرد.

از ديدني هاي اين غار، رسوبات كربنات كلسيم و استالاگميت‌ها در سقف و ديوارها، تالارهاي بزرگ و پيچ در پيچ  و دهليزها و دالان هاي مشبك را مي‌توان نام برد. آب درياچة بدون رنگ و بو است و مزه آن معمولي و بسيار زلال است و تا عمق 5 متري كف آن به خوبي با كمترين نور قابل ديدن است اين آب از لحاظ درجة حرارت جزو آبهاي سرد است. منظرة‌ درون غار بسيار بديع و هواي آن سبك است و حالت سكون مطلق دارد . بصورتيكه اگر شمعي در آن روشن كنيم , هيچگونه حركتي در شعله شمع نمايان نمي شود .

تمامي كانالهاي اين غار هنوز كشف نشده است و گفته مي شود كه در يكي دو شبكة آن ميان 10 تا 11 كيلومتر پيشروي شده‌است . در بعضي از كانالهاي آن پس از عبور از درياچه به خشكي مي رسيم كه با طي نمودن مسافتي طولاني در خشكي دوباره درياچه و يا كانال آب نمايان مي شود . به طور رسمي 2100 متر از طول غار شناسايي شده كه ارتفاعي بين 1 تا 35 متر ، عرض 2 تا 15 متر و عمق 1 تا 17 متر را دارا مي باشد . اين غار عظيم درحال حاضر به يك دهكده گردشگري تبديل شده است و تاسيسات رفاهي را در اطراف غار گسترش داده اند و در داخل غار نيز استفاده از روشنايي برق و قايق هاي پدالي چهار نفره بازديد از آن را بسيار آسان نموده است.

ali-sadr cave      

توضيحات بيشتر: 

1- http://hemedan-az.blogspot.com/2005/07/blog-post_112198226560442111.html 

2- http://www.chn.ir/news/?section=1&id=11784 

3- http://www.alisadr.com/farsimainpage.htm 

پيام هاي ديگران ()        link        جمعه ٤ خرداد ،۱۳۸٦ - مجيد اسكندري