آبشار و كوه
آبشار اخلمد-چناران-مشهد

مشكلات موجود جهت بازديد از اين آبشار

۱-عده‌اي از گردشگران تا توانسته بودند با بجا گذاشتن زباله، حضور خود در اين مكان را به يادگار گذاشته بودند.

۲-در هنگام ورود به روستا مبلغ 3000 ريال عوارض و نيز مبلغ 10000 ريال براي پاركينگ اتومبيل گرفته مي‌شد و مشخص نيست كه اين مبالغ را كدام نهاد تصويب كرده، چگونه هزينه مي‌شود و چه كساني بر نحوه‌ي هزينه كردن آن نظارت دارند؟ و جالب اينكه در برگ رسيد عوارض، يكي از موارد هزينه كردن آن، پاكسازي محيط از زباله‌ها عنوان شده بود، اما كثرت زباله‌ها در محيط نشان از آن داشت كه اقدامي مؤثر در اين مورد انجام نشده است.

3 ـ برخورد اهالي با گردشگران نامناسب بوده و در خور كشوري اسلامي نيست. نرخ خدمات در اين ييلاق ـ از قببيل كرايه‌ي چهارپا و چادر براي اسكان ـ كاملاً سليقه‌اي و براي ايرانيان و گردشگران خارجي متفاوت است. اهالي با ديدي كاسبكارانه با بازديد كنندگان برخورد كرده و به ويژه تا بتوانند از اين نظر با گردشگران خارجي كم مهري مي‌كنند. و به عبارت ساده‌تر نرخ خدمات در اين ييلاق تا جايي است كه بتوانند بگيرند و طرف اعتراض نكند.

4 ـ حريم رودخانه و آبشار از طرف ساكنان روستا كاملاً تصرف شده است و حتي براي نشستن در قطعه زميني در كنار رودخانه نيز بايد مبلغي را به كساني پرداخت كه مشخص نيست آيا حق مالكيتي بر آن دارند يا خير؟ گو اينكه به نظر مي‌رسد كه تصرف حريم رودخانه و آبشار، و حتي زدن سكو و نصب چادر در وسط رودخانه، عملي كاملاً غير قانوني و نيز در صورت وقوع سيل خطرناك باشد.

اميد است با همت شوراي اسلامي روستاي اخلمد و نظارت مستمر نهادهاي ذيربط، فضاي مناسب‌تري براي استفاده‌ي عموم گردشگران ايراني و خارجي از اين نعمت خدادادي فراهم گردد.

 

http://iranianlife.blogfa.com/8405.aspx

 

پيام هاي ديگران ()        link        دوشنبه ٢٥ مهر ،۱۳۸٤ - مجيد اسكندري