آبشار و كوه
دامغان - گرده كوه

در نزديكي روستاي عوض آباد در غرب دامغان كوهي عجيب و تاريخي وجود داره كه واقعا جالب و ديدنيه. وقتي با طبيعت و آثار باستاني اين كوه مواجه شدم حس كردم كه چقدر كم توجهي به اين آثار باعث ضربه زدن به تاريخ ما شده...... بگذريم.

اين كوه كه به گرده كوه معروفه فقط يك راه براي صعود داره و به هيچ عنوان نمي توان از مسير ديگري به بالاي آن صعود كرد. در بالاي اين كوه گرد كه به كليه مناظر اطراف و از جمله دامغان مشرف است بقاياي شهري قديمي با كليه امكانات ديده مي شه كه توسط قاچاقچيان بي رحم نابود شده است.

سنگهاي كاملا گردي به وزن ۵۰ الي ۲۰۰ كيلو در بالاي كوه و دامنه هاي آن ديده مي شود كه در هنگام حمله دشمن. به سوي آنها پرتاب مي شده است.  

در بالاي كوه بقاياي شكسته خمره هاي بزرگ ديده مي شه كه از قرار معلوم براي نگهداري غذا و آب در مدت طولاني استفاده مي شده. حتي چندين استخر نگهداري آب نيز در قله اين كوه صخره اي ايجاد شده است.

احداث اين شهر تاريخي را به دوره حسن صباح و هواداران او نسبت مي دهند. كه در مسير حركت كاروان هاي بزرگ و در كنار جاده ابريشم ساخته شده است. شگفتيهاي اين كوه زيبا هر بيننده اي را به تحسين وا مي دارد. البته اطراف اين كوه از طرف سازمان محيط زيست به دليل تنوع حيات وحش، منطقه حفاظت شده اعلام شده است. 

اين آثار تاريخي را كه تمام كشورهاي دنيا در حسرت آن مي سوزند پاس بداريم.

اين هم چند عكس زيبا از گرده كوه 

دامغان

Damghan

عوض آباد

لطفا اگر آبشار جالبي مي شناسيد معرفي كنيد

پيام هاي ديگران ()        link        دوشنبه ٢٠ فروردین ،۱۳۸٦ - مجيد اسكندري